Pompa ciepła

Pompa ciepła działa na bardzo prostym schemacie. Taka pompa generuje ciepło z terenu o niższej temperaturze do miejsca o wyższej, co powoduje ocieplanie pomieszczenia. Ten proces jest jednak prosty tylko powierzchownie i z uwagi osób trzecich.

W praktyce, proces ten przeczy naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła, a działa to tylko dzięki dostarczanej z zewnątrz energii mechanicznej lub energii cieplnej, w zależności od rodzaju pompy. Pompa ciepła jak sama nazwa wskazuje, głównie służy w celu ogrzewania pomieszczenia lub wody do użytku, jednak istnieją modele, które mają możliwość chłodzenia. W celu takiego chłodzenia ciepło jest wypompowywane z przechowanych produktów, a następnie oddawane do miejsca, w którym znajduje się lodówka lub zamrażarka.


Istnieje kilka głównych rodzajów pomp cieplnych. Każda posiada swoje osobne możliwości i praktyczne zastosowania. Pierwszą na liście zwykle jest pompa powietrzna. Tutaj mechanika działania polega na zasadzie pobierania powietrza z zewnątrz. Taka pompa ma dwie funkcje – ogrzewania pomieszczenia za pomocą ogrzewanego powietrza lub transportuje wodę do obiegu grzewczego, w celu uzyskania gorącej wody. Innym typem pompy cieplnej będzie pompa gruntowa.

Posiada ona wiele „podgatunków”, lecz ogólna zasada działania pozostaje ta sama – źródłem ciepła jest grunt lub coś tego typu podobne np. skała, zbiornik wodny czy gleba. Gruntowe pompy posiadają większą efektywność pracy od pomp powietrznych przy niższych temperaturach otoczenia.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *